Vzpomínka na obránce hranic Československa (září 1938)

V sobotu 21. září 2019 již tradičně pořádá Jednota Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi vzpomínku na příslušníky finanční stráže a Stráže obrany státu, kteří v roce 1938 bojovali na hranicích naší republiky.
Program setkání má dvě části. Nejprve je v 10:00 hodin uspořádán z parkoviště u chaty Luž v Horní Světlé na Myslivnách společný výstup na vrchol Luže. Výstupu se zúčastní naši členové v dobových stejnokrojích. V rámci společného výstupu bude podán i historický výklad, který většinou přechází ve velmi zajímavou diskusi. Druhá část programu začne ve 14:00 hodin u pomníku hraničářů na hraničním přechodu Dolní Světlá-Waltersdorf. Pietním aktem za účasti Armády a Policie České republiky bude připomenut statečný boj našich otců a dědů za demokracii a svobodu.
Součástí pietního aktu bude i křest katalogu z výstav o finanční stráži, které naše jednota uskutečnila v minulých letech. Katalog, stejně jako přechozí výstavy, mapuje historii finanční stráže v Lužických horách a Šluknovském výběžku v celé době její existence, tedy v letech 1843 až 1949. Katalog je bohatě doplněn fotografiemi a ukázkami stejnokrojů. Jedná se o jistě zajímavou publikaci, jak pro zájemce o místní regionální historii, tak i pro zájemce o komplexní historii sboru finanční stráže.

Obránci čs. hranic v roce 1938
Obránci čs. hranic v roce 1938
Jaroslav Beneš - Finanční stráž na severu Čech / Katalog z výstav
Jaroslav Beneš – Finanční stráž na severu Čech / Katalog z výstav

Pietní vzpomínka u pomníku příslušníků finanční stráže a Stráže obrany státu Jana Teichmana a Václava Kozla padlých 22. září 1938 v Dolním Podluží proběhla v pondělí 16. září 2019 dopoledne jako interní pro členy ČSBS.
(Zdroj informace: JUDr. Miroslav Majzlík, Jiří Sucharda).

Věnec OV ČSBS Varnsdorf (16.9.2019)
Dolní Podluží (16.9.2019)

Jaroslav Beneš: Vzpomínka na obránce hranic v roce 1938 se blíží – https://www.csol-mb.net/clanky/108
Katalog z výstav o finanční stráži – https://www.youtube.com/watch?v=Xbmu_wwAPpI