Koncert k poctě Augustu Stradalovi v Krásné Lípě

Pátek 24. ledna 2020 v 18:00 hodin, sál Kulturního domu Krásná Lípa

Vážení přátelé,
srdečně Vás zvu na koncert a uvedení knihy o Augustu Stradalovi (jednom z posledních žáků Franze Liszta) v rámci česko-německého projektu „Hudba spojuje“ Evropského fondu pro regionální rozvoj – Města Krásné Lípy a Pirny.
Účinkují: zpěv Veronika Matysová, její syn Jan Kolář klavír (v současné době student konzervatoře v Teplicích), a jako host Tomáš Flégr varhaník, hráč na muselaar, klavírista a moje maličkost jako autorka knihy. Veronika a Tomáš jsou mými úžasnými kolegy na ZUŠ Rumburk.
S přátelským pozdravem
Astrid Schnittnerová (regionální hudebnice a pedagožka)

Program a informace o interpretech (ve formátu PDF) – zde

Koncert a uvedení knihy o Augustu Stradalovi v Krásné Lípě 24. ledna 2020
Koncert a uvedení knihy o Augustu Stradalovi v Krásné Lípě 24. ledna 2020

Zdroj informace: Bc. Ester Sadivová

Výstava Betlémů v Mikulášovicích 2020

Sobota 18. ledna 2020, 10:00 – 18:00 v kostele sv. Mikuláše
Neděle 19. ledna 2020, 10:00 – 14:30 a 15:30 – 18:00 v kostele sv. Mikuláše

Srdečně Vás zveme do Mikulášovic na výstavu betlémů, která se koná ve dnech 18. a 19. ledna 2020 v kostele svatého Mikuláše v Mikulášovicích. Během výstavy je možné vidět kostelní betlém s částí figurek od Franze Roscheho z Rožan z roku 1932, který byl po válce odcizen a jehož části se podařilo před několika lety nalézt a znovu získat pro kostel v Mikulášovicích. Byla vystavěna nová krajina inspirovaná tou z třicátých let a figurky byly doplněny šluknovskými řezbami, jak starými, tak v posledních dvou letech i figurkami od řezbáře Jaroslava Blažka z Rumburka. Mimo to bude vidět i kostelní betlém z Lobendavy s figurkami od Franze Xavera Schütze.
Vstupné 25 Kč (děti zdarma).

Výstava betlémů v kostele sv. Mikuláše v Mikulášovicích 2020
Výstava betlémů v kostele sv. Mikuláše v Mikulášovicích 2020

Zdroj informace: Mgr. Roman Klinger, Bc. Ester Sadivová

Přednáška o redemptoristech z Filipova

Středa 8. ledna 2020 od 17:00 hodin v Muzeu Rumburk

Druhá z cyklu přednášek věnovaných historii, regionální historii a českoněmeckým vztahům, bude tentokrát o redemptoristech v severních Čechách.
Přednášet bude doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc.
Kristina Kaiserová se narodila ve Varnsdorfu (* 1956) a nyní žije v Ústí nad Labem. Pracovala jako archivářka, v současné době vyučuje na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem na filosofické fakultě, katedře historie. Je odbornicí na církevní dějiny 19. století i na česko-německé vztahy.
Vstupné: 10 Kč
Kongregace Nejsvětějšího vykupitele, redemptoristé, mají v našich zemích to štěstí, že jsou relativně mladou řeholí, v zaalpském prostoru se etablovali až v 19. století. Takže se nestali jako jezuité symbolem „temných časů“ protireformace. V 19. století s nimi sice úspěšně soutěžili v prvenství negativních obrazů ultramontanismu, pro liberály vrcholu katolického tmářství, nicméně historická paměť společnosti byla v jejich případě milosrdná, dnes jsou skoro zapomenuti. Zmíněni bývají tak maximálně v kontextu dějin jednoho z největších poutních míst naší země, Svaté Hory u Příbrami.

Doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc.: Redemptoristé z Filipova
Doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc.: Redemptoristé z Filipova

Zdroj informace: Kamila Lišková, Muzeum Rumburk

Odkazy:
Doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc. –
http://ff.ujep.cz/15-khi/personalni-slozeni/27-doc-phdr-kristina-kaiserova-csc

Marie Macková, Kristina Kaiserová: Dějiny rakouské provincie redemptoristů – se zaměřením na domy v oblastech českých Němců –
https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-rakouske-provincie-redemptoristu-se-zamerenim-na-domy-v-oblastech-ceskych-nemcu-421840