Oslavy 100 let republiky a 130 let Klubu českých turistů v Krásné Lípě a ve Šluknově

Úterý 8. května 2018 (státní svátek)

Klub českých turistů Krásná Lípa ve spolupráci s Městským úřadem se k oslavám připojí samostatnou akcí. Na den 8. května 2018 (9:00 – 14:30 hodin) je připraven „ Mezinárodní sraz ke 100 letům republiky a 130 letům KČT“.
Krásné Lípy se během staletí dotklo mnoho historických událostí, které významným způsobem zasáhly do života jejích obyvatel. Snad právě proto si pořadatelé vzpomínkového setkání vybrali méně známou epizodu týkající se také události, která se stala před sto lety – Rumburské vzpoury. Ortodoxní tvrzení z čistě vojenského hlediska, že šlo o porušení přísahy, dnes už neobstojí. Daleko důležitější je lidský rozměr a důvod, proč vlastně ke vzpouře v Rumburku došlo. Hlavním důvodem nespokojenosti a poté i vzpoury byl hlad, šikana ze strany nadřízených, obava z opětovného odeslání na frontu a nechuť umírat za ztracenou věc. Vzbouřenci za to krutě zaplatili, ale my si musíme neustále připomínat, i s odkazem na tuto událost, hrůzy jakékoliv války.
Pořadatelé „Mezinárodního srazu“, který se uskuteční dne 8. května 2018 na hlavním nádraží v Krásné Lípě, rozdělili celý program tematicky do tří částí:
1. částkrátká rekonstrukce epizody týkající se Rumburské vzpoury tak, jak se odehrála před sto lety na nádraží v Krásné Lípě
2. částpietní akt připomenutí obětí Rumburské vzpoury (odhalení pamětní desky)
3. částkulturní program, ve kterém vystoupí amatérští umělci z ČR, Německa a Polska
Pořadatelé chtějí alespoň zčásti navodit atmosféru doby, a proto rádi přivítají každého, kdo přijde v dobovém oblečení (ten bude mít jídlo na slavnosti zdarma).
Oslavy ke 100. výročí ČSR pořádá ve stejný den i město Šluknov (15:00 – 18:00 hodin).

Mezinárodni sraz ke 100 letům republiky a 130 letům KČT v Krásné Lípě
Mezinárodni sraz ke 100 letům republiky a 130 letům KČT v Krásné Lípě