Přednáška o redemptoristech z Filipova

Středa 8. ledna 2020 od 17:00 hodin v Muzeu Rumburk

Druhá z cyklu přednášek věnovaných historii, regionální historii a českoněmeckým vztahům, bude tentokrát o redemptoristech v severních Čechách.
Přednášet bude doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc.
Kristina Kaiserová se narodila ve Varnsdorfu (* 1956) a nyní žije v Ústí nad Labem. Pracovala jako archivářka, v současné době vyučuje na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem na filosofické fakultě, katedře historie. Je odbornicí na církevní dějiny 19. století i na česko-německé vztahy.
Vstupné: 10 Kč
Kongregace Nejsvětějšího vykupitele, redemptoristé, mají v našich zemích to štěstí, že jsou relativně mladou řeholí, v zaalpském prostoru se etablovali až v 19. století. Takže se nestali jako jezuité symbolem „temných časů“ protireformace. V 19. století s nimi sice úspěšně soutěžili v prvenství negativních obrazů ultramontanismu, pro liberály vrcholu katolického tmářství, nicméně historická paměť společnosti byla v jejich případě milosrdná, dnes jsou skoro zapomenuti. Zmíněni bývají tak maximálně v kontextu dějin jednoho z největších poutních míst naší země, Svaté Hory u Příbrami.

Doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc.: Redemptoristé z Filipova
Doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc.: Redemptoristé z Filipova

Zdroj informace: Kamila Lišková, Muzeum Rumburk

Odkazy:
Doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc. –
http://ff.ujep.cz/15-khi/personalni-slozeni/27-doc-phdr-kristina-kaiserova-csc

Marie Macková, Kristina Kaiserová: Dějiny rakouské provincie redemptoristů – se zaměřením na domy v oblastech českých Němců –
https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-rakouske-provincie-redemptoristu-se-zamerenim-na-domy-v-oblastech-ceskych-nemcu-421840

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..