Vernisáž výstavy a beseda s herečkou Emmou Černou v rumburském muzeu

Úterý 26. září 2016 od 17:00 hodin – Muzeum Rumburk

I po prázdninách pokračuje v rumburském muzeu cyklus veřejných setkání s inspirativními osobnostmi Osudy. Oproti předchozím besedám se zářijová událost ponese v poněkud jiném duchu. Do Rumburku zavítá originální a charismatická herečka a výtvarnice Emma Černá, která zde vedle vzpomínek na svůj život a hereckou profesi představí své smaltované obrazy. Beseda se uskuteční v úterý 26. září 2017 od 17 hodin v sále rumburského muzea a po jejím skončení bude následovat uvedená vernisáž. Herečka Emma Černá prožila své dětství v Ústí nad Labem, kde její otec působil jako chemik ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Po absolutoriu DAMU v roce 1960 nastoupila do pražského Divadla Na zábradlí, které ale musela o dva roky později opustit. V letech 1963-1986 působila v Divadle pracujících Most a později např. v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou), Divadle Komedie či Činoherním klubu. Filmoví a televizní diváci mohou Emmu Černou obdivovat především díky jejímu ztvárnění titulní postavy v mimořádně umělecky hodnotném filmu Františka Vláčila Adelheid (1969), dále z filmů Setkání v červenci (1978), Skalpel, prosím (1985), Krev zmizelého (2005) nebo z televizního seriálu Přítelkyně z domu smutku (1992). Přijďte zažít nevšední večer s pozoruhodnou osobností české kultury.
Součástí setkání s Emmou Černou je zahájení výstavy autorských smaltů. Jedinečná technika vzbudí jistě zaslouženou pozornost místního publika, stejně jako inspirativní přístup k životu této slavné osobnosti.
Vstupné 30,- Kč, dobrovolné příspěvky na pokrytí přepravních nákladů vítány.

Osudy - setkání s Emmou Černou
Osudy – setkání s Emmou Černou

Září (1.-30.9.2017) je v rumburském muzeu spojeno se zajímavou a neobvyklou výstavou. Jmenuje se „Odneseno – domov ve věcech“ a na základě různých předmětů, důležitých pro vysídlené a odsunuté Němce z různých částí Evropy, přibližuje životní příběhy Němců v tehdejším Polsku, Maďarsku, Československu či zemích bývalé Jugoslávie. Tématem není jen odsun v poválečné Evropě, ale dějiny jsou přiblíženy v logickém sledu, od snahy obyvatel německé národnosti zachránit se před nacismem, přes útěk před blížící se frontou, až po vysídlení či vyhání po druhé světové válce.
Výstavu laskavě zapůjčil a zaslal do našeho muzea tým pracovníků Domu německého východu v Mnichově, kde byla navázána spolupráce s profesorem Weberem. Autorem českého překladu je pracovník ústeckého muzea Dr. Okurka.
Chcete se dozvědět, komu patřil medvídek, jež se stal symbolem výstavy? Zavítejte do muzea a netradiční formou se seznamte s obecně méně známou kapitolou dějin Evropy.

Výstava "Odneseno - domov ve věcech"
Výstava „Odneseno – domov ve věcech“

Akcí následující bude slavnostní zpřístupnění části expozice zaměřené na přírodu (autorky Mgr. Renaty Procházkové) s komentovanou prohlídkou 12. října 2017 v 17:00 hodin.

Zdroj informace: Bc. Ester Sadivová, Muzeum Rumburk