České Švýcarsko

 * * *
České Švýcarskowww.ceskesvycarsko.cz


Aktuality


Jak se Češi učili česky

Středa 18. prosince 2019 od 17:00 hodin, Muzeum Rumburk
První část cyklu přednášek k historickým otázkám, regionální historii a česko-německým vztahům zahájí Ing. Vlastimil Pažourek (ředitel Oblastního muzea v Děčíně).
Vstupné 10 Kč.

Ing. Vlastimil Pažourek: Jak se Češi učili česky
Ing. Vlastimil Pažourek: Jak se Češi učili česky

Ve středu 8. ledna 2020 od 17:00 hodin bude cyklus v rumburském muzeu pokračovat přednáškou k regionální historii Kristýny Kaiserové: Redemptoristé ze severu Čech (Filipova).

Odkaz:
Jak se Češi učili česky – http://www.muzeumrumburk.cz/program/jak-se-cesi-ucili-cesky


Vánoční výstava „Betlémy“ v rumburském muzeu

Přijměte pozvání na vánoční výstavu „Betlémy“ v rumburském muzeu, která slavnostně začíná už v sobotu 30. listopadu 2019 tradiční oblíbenou komponovanou akcí „Řezbaření v muzeu“ od 10.00 do 16.00 hodin.
Do 16.00 hodin představí svou zručnost místní umělci, ať řezbáři, vazačka věnců či paličkářka. Do vánočně vyzdobeného muzea, (kde zůstávají ozdobou nepřekonatelná betlémářská díla Dominika Rudolfa, Franze Xavera Schütze či Floriana Liebsche), mohou návštěvníci zavítat obdivovat restaurované torzo proslulého Kiesslichova pohyblivého betlému, jež býval kdysi evropsky raritní chloubou Rumburku. Vedle historických prací budou prezentována současná díla. V tomto roce se mohou návštěvníci potěšit poetickým betlémem děčínského řezbáře Ing. Vladimíra Cejnara či keramikou mikulášovické umělkyně Simony Machorkové, betlémy, vyrobenými dětmi ze ZŠ Chřibská, skautským betlémem a dalšími betlémy z muzejní sbírky. Spolek jiříkovských betlémářů zapůjčil papírové betlémy výtvarnice Jany Moštkové. Výstava betlémů potrvá do 31.1. 2020.
Pozvání na „Řezbaření v muzeu přijali“: Jaroslav Blažek z Rumburku, Jiří Cóbl z Rumburku, Jaroslav Koděra z Mikulášovic, Jiří Martínek z Panského, Bohumil Tománek z Nového Boru, Josef a Roman Liščákovi z Rumburku, manželé Havlíčkovi z Mikulášovic, Ladislav Süss a Josef Maštrla z Varnsdorfu. Dokonce se objeví také řezbář pan K. Lis z Polska. Umění paličkářské zastane Bělinka Dlouhá z Varnsdorfu. Adventní vazby bude tvořit Kateřina Tomeková. Návštěvníci si budou moci zakoupit papírové betlémy z nakladatelství Libuše a Roman Horáčkovi z Varnsdorfu. Malé dílničky zaujmou děti toužící po rukodělné činnosti.
Smyslem tradičního „Řezbaření v muzeu“ zůstává představení živého umění místních tvůrců, kteří navazují na své předchůdce z doby „Zlatého věku“ řezbářství Dolnozemí (regionu Šluknovského výběžku). Žádný průmyslový výrobek nenahradí ruční uměleckou práci, ať lidovou či profesionální, která odráží duši svého tvůrce. Nezbývá než doufat, že výstava vnese všem radost do dní nastávajícího adventu a vtiskne duchovní rozměr i blížícím se vánočních svátkům.
Vstupné: 40,- a 20,- Kč

Vánoční výstava "Betlémy" v rumburském muzeu
Vánoční výstava „Betlémy“ v rumburském muzeu

Zdroj informace:
Kamila Lišková, dokumentátorka Muzea Rumburk, pobočky OM v Děčíně, http://www.muzeumrumburk.cz/


Starší informace


Výstava fotografií Listopad 1989 v Rumburku

14. listopadu 2019 od 17:00 hodin, Muzeum Rumburk
Vernisáž výstavy fotografií Listopad 1989 v Rumburku
Odkaz:
http://www.muzeumrumburk.cz/program/listopad-1989-v-rumburku

Výstava fotografií Listopad 1989 v Rumburku
Výstava fotografií Listopad 1989 v Rumburku
17. listopad 2019 v Rumburku
17. listopad 2019 v Rumburku

Odkaz:
https://www.rumburk.cz/gallery/akce6540/plakat_k_17._listopadu.pdf


O kozákovských drahokamech

Přijměte pozvání do rumburského muzea na přednášku Mgr. Jana Bubala, geologa Muzea Českého ráje v Turnově, nejen o achátech, jejich vzniku a původu, která se uskuteční ve čtvrtek 17. října od 17:00 hodin.

Mgr. Jan Bubal: O kozákovských drahokamech
Mgr. Jan Bubal: O kozákovských drahokamech

Zdroj informace:
Kamila Lišková, Oblastní muzeum v Děčíně, pobočka Rumburk


40. ročník Stezky odvahy

Sobota 4. května 2019, Start 7:30 – 11:15 hodin Galerie „Ametyst“ Brtníky
Cíl: osada Kopec, turistická základna KČT Rumburk

Pěší turistická akce pro rodiče a prarodiče s dětmi – 9 km územím CHKO Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko. Samostatná trasa vhodná pro kočárky – 4,5 km.

40. ročník Stezky odvahy (sobota 4. května 2019)
40. ročník Stezky odvahy (sobota 4. května 2019)

Zdroj informace:
Klub českých turistů Rumburk –
https://kct-rumburk-cz.webnode.cz/stezka-odvahy/


Klub českých turistů Rumburk: Stezka odvahy

Sobota 5. května 2018

Stezka odvahy 5. května 2018
Stezka odvahy 5. května 2018

Zdroj informace:
Ing. Jan Bukva, e-mail: Jan.Bukva@seznam.cz


Řezbaření v rumburském muzeu

Sobota 26. listopadu 2016 od 10:00 do 16:00 hodin

Dobrý den, dovoluji si Vás srdečně pozvat na sobotu 26. listopadu 2016 do rumburského muzea, kde je od 10 do 16 hodin připraveno tradiční Řezbaření s hojnou účastí mistrů řezbářů a doplňkovým prodejem knih antikvariátu Klariani a betlémových archů knihkupectví Libuše Horáčkové z Varnsdorfu.
Těšíme se na Vaši hojnou účast, přijďte podpořit místní Mistry a pokochat se krásou dřeva, stejně jako obdivovat novou výstavu betlémů s názvem Kubaštovy pohádkové Vánoce.
Těší se na Vás Ester Sadivová, Kamila Lišková, Jakub Hloušek a především všechny hlavní hvězdy dne: Jaroslav Blažek, Jiří Martínek, Jaroslav Koděra, Josef Liščák, Bohumil Tománek, Petr Havlíček a Ladislav Süss.
Tisková zpráva (ve formátu PDF) – zde

Výstava Kubaštovy pohádkové Vánoce (Muzeum Rumburk)
Výstava Kubaštovy pohádkové Vánoce (Muzeum Rumburk)

Klavichordový koncert (Kulturní dům v Krásné Lípě)
Sobota 15. října 2016 od 17:00 hodin v koncertní síni Kulturního domu v Krásné Lípě
* * *
Dlouho očekávaný koncert Mistrů svého oboru – Vojtěcha Spurného a Tomáše Flégra – uskutečněný pod záštitou senátora Zbyňka Linharta a díky podpoře Města Krásná Lípa, kde bude veřejnosti prezentován restaurovaný klavichord ze Stradalovy pozůstalosti v plné šíři barevnosti zvukové palety. Jen předesíláme, že mimořádný umělecký zážitek si žádá od posluchačů i jisté oběti a kvůli nástrojům by teplota v sále neměla přesáhnout 19 stupňů, proto lehké slavnostní róby nedoporučujeme.
Pokud sečteme celkové náklady na restaurování, včetně převozního pouzdra, dosáhly 214 170,- Kč, sponzorské účelové dary dosáhly výše 113 148,- Kč, Oblastní muzeum v Děčíně, přísp. organizace, investovalo 11 022,- Kč. Nemalé náklady si vyžádal závěrečný koncert, který je ozdobou celého projektu a Městu Krásná Lípa a senátorovi Zbyňku Linhartovi tak právem náleží čestné místo mezi výraznými podporovateli projektu. Když Tomáš Flégr v roce 2009 zahajoval projekt restaurování klavichordu v rumburském muzeu, sliboval všem neopakovatelný zážitek ze zvuku zajímavého nástroje, jež nás zavede do dávno zašlých časů. Restaurátor Jan Bečička z Bystřce odvedl skvělou práci a nástroj je připraven k prezentaci v celé své kráse.
Tisková zpráva ve formátu PDF – zde.
Klavichordový koncert v Krásné Lípě 15.10.2016
Klavichordový koncert v Krásné Lípě 15.10.2016

Jménem všech organizátorů Ester Sadivová, Muzeum Rumburk, Na Valech 401/4, 40801 Rumburk


Výstavka „Historie a vývoj české měny“ (Městské informační centrum Rumburk)

6. října – 20. listopadu 2016

Malá výstava „Historie a vývoj české měny“ sběratele Radka Poleny je instalována v městském informačním centru na náměstí v Rumburku (1 oboustranný panel + 3 vitriny).
Kromě jiného se dozvíte jaká byla mzda v určitém období a kolik se dalo pořídit za 100 kč.

Výstavka "Historie a vývoj české měny"
Výstavka „Historie a vývoj české měny“

Exkurze za poutními kaplemi a křížovými cestami Šluknovska

Sobota 14. května 2016 od 9:00 do 17:00 hodin

Přijměte pozvání na exkurzi za poutními kaplemi a křížovými cestami Šluknovska. Koná se v sobotu 14. května 2016 od 9:00 do 17:00 hodin. Sraz je v 8:45 hodin v Loretě Rumburk.

Exkurzi pořádá OPS České Švýcarsko. Kapacita je omezena. Cena 75 Kč / osobu. Platí se na místě, popř. v Informačním středisku v Krásné Lípě. V ceně Exkurze za poutními kaplemi a křížovými cestami Šluknovska je doprava autobusem a vstupné do Lorety. Přihlášky: jarmila.judova@ceskesvycarsko.cz, mobil 775 552 790.

Exkurze Poutní místa Šluknovska
Exkurze Poutní místa Šluknovska
Odkaz:
Exkurze za poutními kaplemi a křížovými cestami Šluknovska –
http://www.loretarumburk.cz/akce/exkurze-za-poutnimi-kaplemi-a-krizovymi-cestami-sluknovska/

Zdroj informace:
Mgr. Klára Mágrová, projektová manažerka, Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk, e-mail: loreta.rumburk@seznam.cz


Výstava „Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice“ (Muzeum Rumburk)

Dovolujeme si Vás pozvat na novou výstavu do rumburského muzea, pobočky Okresního muzea v Děčíně „Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice“, která byla zahájena slavnostní vernisáží dne 1. března 2016 a potrvá do 27. května 2016. Je přístupná v běžné otvírací době muzea pro veřejnost – od úterý do pátku, od 9:00 do 15:00 hodin, vstupné 30,- a 15,- Kč. Skupinové návštěvy po telefonické dohodě možno provést mimo uvedený čas a dny.
Těšíme se na setkání s Vámi.

Tisková zpráva (ve formátu PDF) – zde

Za pracovníky pobočky OM v Děčíně, přísp. org., Ester Sadivová, Muzeum Rumburk, Na Valech 401/4, 408 01 Rumburk, tel.: 412 332 194

Výstava "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice" Výstava "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice"
Výstava "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice" Výstava „Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice“ od 1. března 2016 do 27. května 2016 v Muzeu Rumburk

* * *


Slavnostní odhalení pomníku padlým občanům Nové Chřibské

Obec Rybniště a Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české pořádá v neděli 11.10.2015 slavnostní odhalení pomníku občanům Nové Chřibské padlým v první světové válce. Pomník v Nové Chřibské je jedním z posledních pomníků, které Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české společně s obcí Rybniště v roce 2014 zrenovoval. V letošním roce pak bylo iniciativou Jiřího Suchardy a Ing. Romana Forfery upraveno i okolí pomníku do původní důstojné a pietní podoby. Pomník se nachází po pravé straně silnice z Chřibské do Rybniště, pod železničním přejezdem, nedaleko autobusové zastávky.
Sraz účastníků akce na autobusové zastávce Rybniště-Nová Chřibská v neděli 11. října 2015 v 10:30 hodin.

Odhalení pomníku padlým občanům Nové Chřibské
Odhalení pomníku padlým občanům Nové Chřibské

Pomník v Nové Chřibské
Pomník v Nové Chřibské
Vlastní pomník byl odhalen již 11. října 2014 (bez úpraveného okolí), viz Fotogalerie na webu www.vyslouzici.cz zde. Při prvním výročí 11.10.2015 proběhl pietní akt již s novou parkovou úpravou pietního místa (včetně laviček).

Pietní akt 11. 10. 2015 u pomníku padlým občanům Nové Chřibské v 1. světové válce – Foto Michal Šafus:

Pietní akt 11.10.2015 u pomníku v Nové Chřibské

Pietní akt 11.10.2015 u pomníku v Nové Chřibské


Pietní akt 11.10.2015 u pomníku v Nové Chřibské

Odkaz:
ODHALENÍ POMNÍKU PADLÝM OBČANŮM NOVÉ CHŘIBSKÉ V PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE – http://www.vyslouzilci.cz/index.html

Zdroj informace:
Hynek Domalíp, Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české; Hynek.Domalip@seznam.cz


Výstava betlémů v Mikulášovicích (kostel sv. Mikuláše)

Sobota 17. ledna 2015 od 10:00 do 17:00 hodin

V Mikulášovicích se v sobotu 17.1.2015 od 10 do 17 hodin koná výstava betlémů v kostele svatého Mikuláše. K vidění budou v překrásném interiéru kostela zajímavé exponáty z rodinných sbírek a od 15 hodin je připraven navíc hudební program. Na místě bude probíhat i prodej betlémových archů z nabídky knihkupectví Libuše Horáčkové z Varnsdorfu. Pro milovníky betlémů je připraveno rovněž překvapení, které pořadatel výstavy Mgr. Roman Klinger pro dokonalé vyladění výstavy zapůjčil. Při samotné návštěvě výstavy nikdo nezůstane na pochybách, o který exponát se jedná.
Vstupné dobrovolné.
Svou návštěvou potěšíte a obohatíte s jistotou nejen sebe, ale zároveň hlavního organizátora, který vynaložil nezměrné úsilí, aby byla akce realizována v takového rozsahu.

Výstava betlémů Mikulášovice 17.1.2015
Výstava betlémů Mikulášovice 17.1.2015
Vlakové spoje
Rumburk – Mikulášovice střed:
09:07 – 09:42
11:20 – 11:43
13:20 – 13:43
15:20 – 15:43
Mikulášovice střed – Rumburk:
12:01 – 12:29
14:01 – 14:25
16:01 – 16:29
18:01 – 18:47

Mikulášovice (žel. stanice - 1, kostel sv. Mikuláše - 2)
Mikulášovice (žel. stanice – 1, kostel sv. Mikuláše – 2)
Zdroj informace:
Ester Sadivová, e-mail: Ester.Sadivova@seznam.cz


Den válečných veteránů – Den vzpomínek

Mezinárodní Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

11. listopadu 1918 uzavřeno příměří
11. listopadu 1918 uzavřeno příměří

Snímek z compiegneského lesa po dosažení dohody o příměří. Maršál Foch je druhý zprava.

Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království je tento den připomínán jako Den příměří. Vždy nejbližší neděle 11. listopadu je pak Dnem vzpomínek (Remebrance Sunday).

Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongres Den příměří na Den veteránů.
Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Den_válečných_veteránů

V této souvislosti proběhnou v našem výběžku dvě vzpomínkové akce na oběti 1. světové války (1914-1918)

Neděle 9. listopadu 2014 – „DEN VETERÁNŮ se Svazem c. k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české“ ve Šluknově.

Sraz účastníků ve 14:00 hodin u pokladny šluknovského zámku.

Pozvánka (ve formátu PDF) zde.

Vzpomínková akce na oběti válek (od napolenských po 1. světovou) proběhla v komorní sestavě převážně přespolních účastníků.

Expozice Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české na šluknovském zámku.

Expozice Svazu c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české na šluknovském zámku.

Zleva: Ivo Šafus (vybezek.eu), Filip Mágr (Spolek přátel Rumburku) a Ester Sadivová.

Zleva: Ivo Šafus (vybezek.eu), Filip Mágr (Spolek přátel Rumburku) a Ester Sadivová.

Zastavení u památníku obětí válek v 19. století na Křížovém vrchu ve Šluknově (v popředí Radek Andonov).

Zastavení u památníku obětí válek v 19. století na Křížovém vrchu ve Šluknově (v popředí Radek Andonov).

Smuteční výzdoba a osvětlení u hrobů obětí 1. světové války na šluknovském hřbitově.

Smuteční výzdoba a osvětlení u hrobů obětí 1. světové války na šluknovském hřbitově.

Závěr vzpomínkové akce u pamětní desky německého básníka a vojáka z doby napoleonských válek Theodora Körnera

Závěr vzpomínkové akce u pamětní desky německého básníka a vojáka z doby napoleonských válek Theodora Körnera (padl 26. srpna 1813 v bitvě u města Gadebusch) v parčíku v Tyršově ulici ve Šluknově. Pamětní deska byla znovuodhalena právě před rokem (9.11.2013).

Technická poznámka: Časové razítko na momentkách je v letním čase.

* * *


Neděle 16. listopadu 2014 – Odhalení pamětních desek padlých vojáků (1914-1918) na boční stěně kaple sv. Alžběty Durynské v Rumburku 3 – Dolních Křečanech

Sraz účastníků před kaplí sv. Alžběty Durynské v Dolních Křečanech, místní části Rumburku v 15:00 hodin.

Pozvánka na 16.11.2014 do Dolních Křečan
Pozvánka na 16.11.2014 do Dolních Křečan
Tisková zpráva (ve formátu PDF) zde.

Instalace pamětních desek (6.11.2014)
Instalace pamětních desek (6.11.2014)
Dokončení instalace desek kamenosochařem Michalem Nepomuckým z Děčína dne 6. 11. 2014.

Pomník (1922)
Pomník (1922)
Vzhled původního třímetrového neoklasicistního památníku padlým a válečnými útrapami zemřelým obce Dolní Křečany z roku 1922.

Kaple sv. Alžběty Durynské v Dolních Křečanech
Kaple sv. Alžběty Durynské v Dolních Křečanech
Kaple sv. Alžběty Durynské se nachází cca 100 m od ZŠ v Dolních Křečanech směrem na Staré Křečany (v mapce označeno červeným puntíkem s číslicí 1)

Zdroj informace: Ester Sadivová a Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české


Vzpomínkový akt u příležitosti 96. výročí Rumburské vzpoury

Středa 21. května 2014 od 10:00 hodin

10:00 – pietní akt u pomníku popravených za místním hřbitovem
10:20 – pokačování pietního aktu u sochy Nepokořený v parku Rumburské vzpoury

Pietní akt k 96. výročí Rumburské vzpoury
Pietní akt k 96. výročí Rumburské vzpoury
Odkaz:
Pietní akt – http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1263&akce=1


Oslavy 69. výročí osvobození v Rumburku

Pátek 9. května 2014

11:30 – příjezd polské delegace před Městský úřad v Rumburku
11:45 – položení květin u pamětní desky na rumburské radnici
12:00 – pietní pokládání věnců na městském hřbitově

Oslavy 69. výročí osvobození v Rumburku
Oslavy 69. výročí osvobození v Rumburku
Odkaz:
Pietní akt – http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1259&akce=1


 Výstava ikon v Rumburku (Muzeum)

3. prosince 2013 – 31. března 2014 prodlouženo do 30. dubna 2014

Unikátní výstava zrestaurovaného souboru ikon a ikonostasů bude otevřena od úterý 3. prosince 2013 v rumburském muzeu.

Výstava prezentuje 26 domácích ruských ikon a dva přenosné ikonostasy z konce 18. a počátku 19. století, které se dostaly po druhé světové válce za neznámých okolností do sbírek tehdejšího muzea v Děčíně.
Tento unikátní soubor byl teprve na počátku devadesátých let odborně určen a také ošetřen v radiační komoře proti dřevokaznému hmyzu. V roce 2006 byly ikony znovu odborně přehodnoceny a bylo rozhodnuto o jejich restaurování.
Restaurování probíhalo od roku 2006 do konce roku 2012. Nyní bychom rádi představili tento jedinečný zrestaurovaný soubor návštěvníkům Muzea Rumburk.

Výstava ikon v Rumburku
Výstava ikon v Rumburku
Odkaz:
Výstava ikon v Rumburku – http://muzeumdc.cz/article/vystava-ikon-v-rumburku/62/1/0


Odhalení pamětní desky členům německého tělocvičného spolku padlým v první světové válce (Varnsdorf)

Sobota 19. dubna 2014 od 10:30 hodin (Tělocvična TJ Slovan Varnsdorf, Národní 1082)

Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české a TJ Slovan Varnsdorf zvou v sobotu 19. dubna 2014 na odhalení pamětní desky padlým a zemřelým členům německého tělocvičného spolku (varnsdorfským turnerům) v první světové válce.

Původní dubová deska byla odhalena ve varnsdorfské tělocvičně dne 19.4.1925 a pravděpodobně po druhé světové válce byla zničena. V sobotu 19. dubna 2014 bude v tělocvičně slavnostně odhalena replika původní pamětní desky.
Sraz účastníků akce je v 10:30 hodin před tělocvičnou pod náměstím (Národní 1082, GPS: 14.62014200E 50.91091100N) ve Varnsdorfu.

Odhalení pamětní desky varnsdorfským turnerům
Odhalení pamětní desky varnsdorfským turnerům

Gedenktafel Warnsdorf 19.4.2014
Gedenktafel Warnsdorf 19.4.2014
Odkazy:
Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české:
http://www.vyslouzilci.cz/
Orientační mapka pro účastníky akce odhalení pamětní desky varnsdorfským turnerům:
http://www.vyslouzilci.cz/mapka5.html
Tělocvična Národní 1082, Varnsdorf:
http://basketvarnsdorf.cz/Telocvicna/5585.html

Zdroj informace:
Hynek Domalíp, Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české


Výstava betlémů v Rumburku (Muzeum)

3. prosince 1913 – 2. února 2014

Tradiční vánoční výstava betlémů v rumburském muzeu bude otevřena i v letošním roce. Návštěvníci se na ni mohou těšit od úterý 3. prosince 2013.
Vystaven bude největší betlém ze sbírek rumburského muzea tzv. Schützův betlém ze Šluknova z roku 1933 -1936 s malovaným pozadím od Eduarda Kindermanna z Jiříkova. Kromě jiného bude k vidění část Kiesslichova pohyblivého betlému z Rumburku, betlém od Floriana Liebsche z Dolních Křečan, skříňkové betlémy z 19. a 20. století, papírové betlémy nebo osvětlený krajinový betlém přibližně z roku 1925.
Návštěvníci se mohou těšit i na ukázky současné řezbářské tvorby z Českého Nizozemí (Jaroslav Koděra, Jaroslav Blažek, Josef Liščák, Květoslav Stehlík, Ladislav Süss) a na obraz s názvem Večer Tříkrálový z roku 1909 od krásnolipského malíře Augusta Frinda (1852-1924). Na obraze je zachycena rodina Floriana Liebsche (1865-1938) při přestavování betlému na večer Tří králů.
Vánoční výstava betlémů bude otevřena do 2. února 2014.

Výstava betlémů v rumburském muzeu
Výstava betlémů v rumburském muzeu
Odkaz:
Vánoční výstava betlémů v rumburském muzeu – http://muzeumdc.cz/article/advent-v-muzeu-rumburk/63/1/0


Zahájení adventu – Rozsvícení vánočního stromu v roce 2013

Sobota 30. listopadu 2013, 12:00 – 18:00 hodin (Rumburk, Lužické náměstí)

Zahájení Adventu 2013 v Rumburku
Zahájení Adventu 2013 v Rumburku
Odkaz:
http://www.icrumburk.cz/cs/zahajeni-adventu-rozsviceni-vanocniho-stromu-v-roce-2013


Odhalení pomníku básníka a vojáka Theodora Körnera (Šluknov)

Sobota 9. listopadu 2013 od 11:00 hodin

Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české pořádá v sobotu 9. listopadu 2013 od 11:00 hodin ve šluknovské restauraci „Na Hrázi“ setkání členů Svazu a jejich sympatizantů.
Součástí setkání bude i odhalení pomníku básníka a vojáka Theodora Körnera v nedalekém parku, který se členům Svazu podařilo zrekonstruovat v rekordně krátkém čase. Theodor Körner padl během napoleonských válek; sto let po jeho smrti mu byl ve Šluknově vysazen památný dub. Po dalších sto letech (1813-1913-2013) bude znovu odhalen pomníček u dubu, který stále stojí.

Karl Theodor Körner
Karl Theodor Körner
Karl Theodor Körner (23. září 1791, Drážďany – 26. srpen 1813, Gadebusch)
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Theodor_Körner_(básník)

Pozvánka - Šluknov 9.11.2013
Pozvánka – Šluknov 9.11.2013

Mapka - Šluknov
Mapka – Šluknov
Odkazy:
Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české – http://vyslouzilci.cz/
Karlovy Vary / pomník Theodora Körnera –http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/karlovy-vary-pomnik-theodora-kornera/
Loket / Významné osobnosti / THEODOR KÖRNER – http://www.loket.cz/?article_id=6941

Zdroj informace: Milan Vašíček, Hynek Domalíp


Výstava modelů podstávkových domů z osady Kopec – „Kopec, jak jej neznáte…“ (Muzeum Rumburk)

Od 22. června do 31. října 2013

Unikátní výstava modelů podstávkových domů z osady Kopec u obce Brtníky je k vidění od 22. 6. 2013 v rumburském muzeu.
Autorem expozice je muzejník Jakub Hloušek. Miniaturní domky i všechny doplňky v krajině zhotovuje podle vlastních návrhů v měřítku 1:100. Modely domů staví podle skutečnosti, podle dosud viditelných základů zaniklých objektů a dobových fotografií.
Výstava bude k vidění do konce října 2013.

Výstava "Kopec, jak jej neznáte..."
Výstava „Kopec, jak jej neznáte…“
Odkaz:
Kopec, jak jej neznáte… – http://muzeumdc.cz/article/kopec-jak-jej-neznate/55/1/0


Den seniorů 2013 (Dům kultury Střelnice Rumburk)

Pátek 18.října 2013 od 17:00 hodin

Vstupenky možno zakoupit pouze v DK Střelnice Rumburk a MIC Rumburk. Vstupné je bez místa určení a zaručuje pouze číslo stolu! Prodej vstupenek bude spuštěn 20.září 2013.

Den seniorů - pátek 18. října 2013
Den seniorů – pátek 18. října 2013
Odkazy:
Dům kultury Střelnice Rumburk – http://www.dkrumburk.cz/
Městské informační centrum Rumburk – http://www.icrumburk.cz/


Spolek přátel Rumburku

Pondělí 30. září 2013 v 17:30 hodin, restaurace Galera (Třída 9. května 914/28)

Druhé neformální setkání zájemců o historii Rumburku. Další zájemci o práci ve spolku vítáni.

Zdroj informace: Mgr. Filip Mágr, e-mail: magr@email.cz


Spolek přátel Rumburku

Sobota 21. září 2013 v 10:00 hodin

Radek Polena z Rumburku svolává na sobotu 21. 9. 2013 od 10:00 hodin do bývalé kavárny Siesta (dříve Cukrárna Kacálek) v Rumburku (ulice SNP 134/17, naproti Cyklo Bartys) první neformální setkání zájemců o historii Rumburku. V horizontu měsíců by v případě zájmu mohlo dojít k ustanovení Spolku přátel Rumburku, jehož členům by neměla být lhostejná historie města, podpora místní kultury, nebo podoba veřejných prostranství Rumburku. Zpřesnění zaměření spolku má vzejít z diskuze.

Kontakt: Radek Polena, GSM: +420 732 781 670, e-mail: radopol@centrum.cz


Čechie Böhmerland v Rumburku na Lužickém náměstí

Sobota 31. srpna 2013 ve 13:30 hodin

15. jubilejní mezinárodní sraz těchto motorových kol a spanilá jízda „blažené kolony“.
Jedná se o každoroční mezinárodní setkání majitelů motocyklů Čechie Böhmerland.
Pořádá Čechie Böhmerland Club, spolupořadatel Město Rumburk.

Čechie Böhmerland 2013 Čechie Böhmerland 2013

Čechie Böhmerland 2013
Čechie Böhmerland 2013
Odkazy:
XV. ročník mezinárodního srazu motocyklů Čechie Böhmerland – http://www.icrumburk.cz/cs/cechie-bohmerland
Čechie Böhmerland – http://www.krasnalipa.cz/index.php?menu=33


Osudy – Táňa Fischerová v Městské knihovně Rumburk

Úterý 20. srpna 2013 od 17:00 hodin

Poslední beseda z cyklu Osudy, kterou zájemce opět provede Filip Stojaník, se uskuteční 20.8.2013 v Městské knihovně Rumburk.
Pozvání tentokrát přijala herečka, spisovatelka, moderátorka, politička, kandidátka na prezidentku a občanská aktivistka Táňa Fischerová.

Taťana Fischerová (* 6. června 1947 v Praze), známá převážně jako Táňa Fischerová, je česká herečka, spisovatelka, moderátorka, politička a občanská aktivistka. Od roku 2008 je předsedkyní a lídrem Klíčového hnutí, založeného na antroposofii. V letech 2002-2006 byla poslankyní Parlamentu České republiky. V roce 2013 kandidovala na prezidentku republiky (zdroj: Wikipedia).

Táňa Fischerová
Táňa Fischerová
Odkazy:
Přijďte besedovat s Táňou Fischerovou – http://rn.rumburk.cz/2013/08/07/prijdte-besedovat-s-tanou-fischerovou/
TÁŇA FISCHEROVÁ – http://prezidentkatf.cz/
Taťana Fischerová – http://cs.wikipedia.org/wiki/Taťana_Fischerová
Táňa Fischerová – http://www.csfd.cz/tvurce/1148-tana-fischerova/


Slavnosti města Rumburk – 2013

Pátek 16. a sobota 17. srpna 2013

Slavnosti města Rumburk (strana 1) Slavnosti města Rumburk 2013 (strana 2)

Veteránem severem 2013
Veteránem severem 2013
Odkaz:
Slavnosti města Rumburk – 16.-17.8 2013 – http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1078&akce=1


Vysazení Císařského dubu a odhalení pomníku císaři Františku Josefovi I. ve Šluknově

Sobota 17. srpna 2013 od 10:30 do 12:30 hodin

Dne 17.8.2013 proběhne na Křížovém vrchu ve Šluknově vysazení Císařského dubu a zároveň i slavnostní odhalení původního památníku, připomínajícího 60. leté výročí vlády císaře Františka Josefa I. Tento pomník ve Šluknově vybudovali vojenští vysloužilci, avšak zřejmě po převratu v roce 1918 byl odstraněn. Členové Svazu c.k. vysloužilců zemí Koruny české jej nalezli v závěru roku 2011 zabudovaný v hrázi rybníka, kde byl použit jako levný stavební materiál a odsouzen k zapomnění. Jen shodou okolností se jej podařilo zachránit a za pomoci města Šluknova pro něj nalézt důstojné místo, kde by mohl být opět vztyčen. Akce v předvečer 183. narozenin císaře Františka Josefa I., se mimo členů Svazu c.k. vysloužilců zemí Koruny české účastní i další uniformované jednotky klubů vojenské historie, zástupci vedení města Šluknov, zahraniční hosté a samozřejmě je zvána i široká veřejnost.

Pozvánka na 17. srpna 2013 do Šluknova
Pozvánka na 17. srpna 2013 do Šluknova
Odkaz:
Svaz c.k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české – http://www.vyslouzilci.cz/


Den otevřených podstávkových domů v Rumburku

Neděle 26. května 2013 od 10:00 do 17:00 hodin Šmilovského ulice

Den otevřených podstávkových domů 2013 se uskuteční v neděli 26. 5. 2013 od 10:00 do 17:00 hod. ve vesnické památkové rezervaci ve Šmilovského ulici v Rumburku. Vstupné je zdarma.

Program:
10.00 a 14.00 h. komentovaná prohlídka vesnické památkové rezervace a povídání o historii 18 podstávkových domů z 18. století (sraz ve Šmilovského ulici u Parku přátelství)
zpřístupnění podstávkového domu čp. 879/27
výstava dobových fotografií a historických stavebních plánů v domě čp. 879/27

Den otevřených podstávkových domů
Den otevřených podstávkových domů
Odkaz:
http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/Den-otevrenych-podstavkovych-domu-2013-v-Rumburku.aspx

Zdroj informace:
Mgr. Klára Mágrová, e-mail: klara.magrova@seznam.cz


Vzpomínkové oslavy k 95. výročí Rumburské vzpoury

Sobota 25. května 2013

Oslavy 95. výročí Rumburské vzpoury
Oslavy 95. výročí Rumburské vzpoury
Odkaz:
Vzpomínkové oslavy k 95. výročí Rumburské vzpoury – http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1039&akce=1


Vzpomínkový akt k 68. výročí osvobození města Rumburk

Čtvrtek 9. května 2013

Pietní akt k 68. výročí osvobození
Pietní akt k 68. výročí osvobození
Odkaz:
Pozvánka na pietní akt k 68. výročí osvobození – http://www.rumburk.cz/index.php?page=1&id=1040&akce=1


Osudy – Setkání s Augustinem Bubníkem (Městská knihovna Rumbuk)

Pátek 26. dubna 2013 od 17:00 hodin

V rámci cyklu Osudy proběhne v Městské knihovně v Rumburku beseda s hokejistou a trenérem Augustinem Bubníkem, která se uskuteční v pátek 26. dubna 2013 od 17:00 hodin. Hovořit budeme nejen o jeho bohaté sportovní kariéře, ale především pak o pohnutých událostech z roku 1950, které změnily celý jeho život.

Setkání s Augustinem Bubníkem (26.4.2013)
Setkání s Augustinem Bubníkem (26.4.2013)
Zdroj infomace: Filip Stojaník

Odkazy:
Augustin Bubník: http://cs.wikipedia.org/wiki/Augustin_Bubník
Augustin Bubník: http://www.politictivezni.cz/index.php?id_str=208
Augustin Bubník: http://www.ltcpraha.ic.cz/utocnici.php?augustin-bubnik&akce=profil&id=27


Osudy – Setkání s Jaroslavou Panýrkovou (Městská knihovna Rumburk)

Pátek 29. března 2013 od 17:00 hodin

Cyklus „Osudy“, věnovaný protagonistům „Pražského jara 1968“ a období „normalizace“, zahájený v roce 2012 v rumburském muzeu (20.8. Kamila Moučková, 19.10. Vlasta Chramostová, 2.11. Jiřina Šiklová), pokračuje letos pod novými pořadateli – Městskou knihovnou Rumburk a Domem kultury Rumburk.
První letošní setkání s hlasatelkou Československé televize, herečkou, moderátorkou a konferenciérkou Jaroslavou Panýrkovou (* 3.6.1939 Praha) proběhne ve společenském sále Městské knihovny Rumburk 29.3.2013 v 17:00 hodin.
S herectvím začínala v roce 1957 ještě jako studentka střední školy ve filmu Štěňata, po maturitě se stala členkou hereckého souboru Filmového studia Barrandov. Později hrála i v divadle, vystupovala jako host v pražském Rokoku, kde se seznámila s Darkem Vostřelem (1929-1992), který byl ředitelem tohoto divadla. Stala se jeho druhou manželkou a z manželství se narodila dcera Kateřina. Jejím posledním filmem se stal snímek Na kolejích čeká vrah z roku 1970.
S konferováním začala ve známém pražském souboru Laterny magiky, kde působila v 60. letech 20. století. Odkud pak přešla v roce 1969 do Československé televize, kde do roku 1974 pracovala jako televizní hlasatelka. Odtud byla v důsledku normalizace vyhozena a až do roku 1991 se své umělecké a moderátorské činnosti nevěnovala a pracovala v různých dělnických a administrativních profesích.
Na české televizní obrazovky se vrátila v roce 1991, kdy osm let v České televizi moderovala televizní pořad Nedělní ráno. Působila i v rozhlase, kde na Frekvenci 1 uváděla pořad Dámský klub, pracovala i na stanici Collegium.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslava_Panýrková

Jaroslava Panýrková v době své největší slávy a dnes.
Jaroslava Panýrková v době své největší slávy a dnes.
Odkazy:
Někdejší herečka a hlasatelka Jaroslava Panýrková vypadá i po sedmdesátce báječně
Jaroslava Panýrková (ČSFD.cz)
Městská knihovna Rumburk


* * *


A r c h i v


Rok 2012


* * *

Blog (ex fknizek.wz.cz)